بنیان گذار واتس اپ فیسبوک را ترک می‌کند

آناهید اعظمی فر14 سپتامبر 2017

برایان اکتون، بنیان گذار واتس اپ در پستی که در فیسبوک خود گذاشته، اعلام کرده که فیسبوک را ترک می‌کند تا کسب و کار غیرانتفاعی جدیدی را راه اندازی کند.

اکوسیستم – اکنون در پست فیسبوک خود چنین نوشت: بعد از گذشت هشت سال تصمیم گرفتم از این کمپانی جدا شوم و مرحله‌ی تازه‌ای از زندگی خود را شروع کنم. بسیار خوش شانس هستم که در این سن و سال انعطاف پذیری لازم برای پذیرفتن ریسک‌ها و چالش‌های جدید را در زندگی دارم. تصمیم گرفتم یک کسب و کار غیرانتفاعی که به فناوری و تکنولوژی‌های ارتباطی مرتبط است را راه اندازی کنم. مدت زیادی است که به این موضوع فکر می‌کنم و اکنون زمان آن رسیده که به این ایده جامه عمل بپوشانم. در ماه‌های آتی اطلاعات بیشتری را در این خصوص به اشتراک می‌گذارم.

قطعا این موضوع، تصمیمی بسیار سخت است. من به دستاوردهای پیام رسان واتس اپ در چند سال گذشته افتخار می‌کنم و هیجان زده می‌شوم وقتی که میبینم روزانه کاربران زیادی از واتس اپ استفاده می‌کنند.

در سال ۲۰۰۹ اکتون با همکاری جان کوم (مدیر عامل حال حاضر این کمپانی) استارت سرویس واتس اپ را زد. این دو فرد زمانی که در یاهو مشغول به کار بودند با یکدیگر آشنا شدند. بعد از آنکه ۵ سال از شروع به کار واتس اپ گذشت، فیسبوک با پرداخت ۲۲ میلیارد دلار صاحب این کمپانی شد. البته توافق اولیه برای مالکیت واتس اپ توسط فیسبوک حدود ۱۹ میلیارد دلار بود.

هم اکنون واتس اپ ماهانه بیش از یک میلیارد کاربر دارد و به محبوب‌ترین پیام رسان مورد استفاده تبدیل شده است. زمانی که فیسبوک مالکیت این استارتاپ را در اختیار گرفت، تعداد کاربران فعال ماهیانه آن ۴۵۰ میلیون نفر بود. جالب است بدانید اکثر کاربران واتس اپ را افرادی تشکیل می‌دهند که در آمریکا زندگی نمی‌کنند.

این پیام رسان به تازگی سیاست‌هایی در پیش گرفته است تا از سرویس خود کسب درآمد کند، بطور مثال می‌توان اشاره کرد به پروفایل‌های بیزینس که به این اپلیکیشن افزودده شده. با استفاده از این قابلیت، کاربران می‌توانند با دیگر شرکت‌هایی که از این سرویس استفاده می‌کنند، ارتباط برقرار نمایند. همچنین واتس اپ امکان پرداخت از طریق این اپ را نیز فراهم کرده است.


درباره ما

اکوسیستم، رسانه ای برای اطلاع رسانی اخبار، رویدادها و نقد و بررسی استارتاپ ها، کسب و کارها و به طور کلی اکوسیستم کارآفرینی ایران است.