مهران کرمی14 سپتامبر 2017

تامین مالی جمعی در ایران

افراد زیادی هستند که ایده خوبی دارند و هر کدام در یک حوزه متخصص هستند. اما به بودجه اولیه نیاز دارند تا بتوانند به مرور عرضه عمومی شوند. بانک‌ها عموماً از ارائه وام‌های کم‌بهره به این افراد خودداری می‌کنند، چرا که شناخته شده نیستند و موفقیت آنها هم قطعی نیست. خود این افراد هم نمی‌توانند زیر بار بازگشت سرمایه بروند. آنها به سرمایه‌های هنگفت نیز نیازی ندارند و صرفاً بودجه مشخص و کوچکی می‌خواهند که بتوانند محصول یا خدمت خود را بهتر به مرحله عرضه عمومی برسانند.

اکوسیستم– امروزه با ظهور اینترنت افراد دسترسی گسترده ای به تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران بالقوه دارند. هرکس می‌تواند به صاحبان پروژه های نوآورانه و کاربردی کمک کند و در نهایت بودجه مورد نیاز آنها تهیه شود. تامین مالی جمعی یک شیوه جذب سرمایه برای شرکت‌های نوپایی است که ایده‌هایی خلاقه دارند. در این شیوه، صاحبان ایده ها، با معرفی خود و محصول‌شان به جامعه، برای گسترش دامنه فعالیت خود، سرمایه جمع می کنند. در این راستا سامانه های تامین جمعی با جمع‌آوری حمایت‌های مالی از عموم جامعه، این ایده‌ها را نجات می‌دهند. کمک آنها به سه شکل انجام می‌گیرد: اهدا به صورت خیریه ، ‌پیش‌خرید محصولات، مدل پاداش که ترکیب دو مدل قبلی است و در نهایت هم دریافت سهام که نوعی سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. روش اهدا در کشور رواج خوبی پیدا کرده است و بسیاری از مردم، حمایت‌های خود به صورت خیریه را از طریق همین سامانه‌ها انجام می‌دهند.  در روش پیش‌خرید، محصولی که هنوز به بازار عرضه نشده است، با قیمت پایین‌تر پیش‌خرید می‌شود و چند ماه بعد، زمانی که محصول به بازار عرضه شد، به دست آنها می‌رسد.

روش پاداش، ترکیبی از دو روش ابتدایی است که در آن، پیش‌خرید محصول با حمایت همراه است. در روش پاداش، بسته های مشخصی تعریف شده است که هرکدام شامل خدماتی است که در صورت پرداخت هزینه، به فرد ارائه می‌شود. مدل سهام هم نوعی سرمایه‌گذاری است و قوانین و ضوابط خاص خودش را دارد. رشد این شکل از جمع‌آوری کمک‌های مردمی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ به اندازه رشد اینترنت در دهه ۹۰ میلادی بوده است. رشد اینترنت در این دهه، بیشترین میزان رشد در تاریخ اینترنت را دارد که بدون شک ظهور سامانه تامین مالی جمعی کیک استارتر نقطه عطفی قابل توجهی در این زمینه بود.

استارتاپ های ایرانی بسیاری نیز از جمله دونیت، مهربانه، فاندوران، کارن کراود، گندم، نیک استارتر نیز در زمینه تامین مالی جمعی در ایران فعالیت هایی را انجام داده اند که شکل های مختلف تامین مالی را اجرا می کنند یکی از این استارتاپ ها نیک استارتر است که روش پیش خرید را مانند کیک استارتر انجام می دهد.

نیک استارتر ابزاری است برای اینکه بر لبه تکنولوژی بایستید، جدیدترین گجت ها را داشته باشید و خیلی بیشتر از اینها. با حمایت از هر پروژه علاوه بر هدایای کوچک تیم سازنده، مطمئن خواهید بود که جزو اولین دارندگان در آینده نزدیک هستید. طراحان و تکنسین ها، نویسندگان و هنرمندان جدیدترین ایده های بکر خود را با هدف جذب و تامین سرمایه لازم برای راه اندازی به اشتراک می گذارد.

 

2 پاسخ برای "تامین مالی جمعی در ایران"

 • حاجیلی در تاریخ 21 می 2018 گفت:

  سلام حاجیلی هستم دبیر و معاون هنرستان کاردانش خوارزمی
  در حال ساخت اکوکمپ گردشگری عشایری ، این یک‌پروژه آموزشی است بخشی از طرح ساخت مزرعه آموزشی گردشگری دانش آموز کارآفرین در استان گلستان شهر محروم مراوه تپه برای آموزش مهارت به دانش آموزان کاردانش در رشته های کشاورزی ،گردشگری و صنایع دستی ، بیش از ۶۰٪ طرح را سرمایه گذاری کردم برای تامین مابقی نیاز به سرمایه دارم که تصمیم گرفتم از طریق راه اندازی کمپین تامین مالی جمعی اقدام کنم خواهشمندم راهنمایی کنید

  Nomadtour2@gmail.com

  • کسرا هاشمی در تاریخ 21 می 2018 گفت:

   سلام دوست عزیز
   میتونید از طریق سامانه‌های تأمین مالی جمعی مثل ۲nate.com یا nikstarter.com استفاده کنید.
   پیروز باشید


درباره ما

اکوسیستم، رسانه ای برای اطلاع رسانی اخبار، رویدادها و نقد و بررسی استارتاپ ها، کسب و کارها و به طور کلی اکوسیستم کارآفرینی ایران است.همراهان ما