۷ شتاب دهنده استارت آپ منحصر به فرد امریکایی

سمیه شماعی زاده14 سپتامبر 2017

شتاب دهنده های استارت آپ ها یکی از مهم ترین بخش ها در راه اندازی یک استارت آپ به شمار می آیند. در امریکا ۷ شتاب دهنده منحصر به فرد وجود دارد که در راه اندازی استارت آپ های معروفی مثل  Airbnb، Twitch، Stripe، Dropbox، Twilio، Simple، Pluto TV و ClassPass نقش بسیار بزرگی ایفا کرده اند. در این مطلب قصد داریم به معرفی این ۷ شتاب دهنده و دلیل منحصر به فرد بودن آن بپردازیم.

اکوسیستم –  در آمریکا ۷ شتاب دهنده استارت اپ منحصر به فرد وجود دارد که همه آن ها در راه اندازی و شکل گیری استارت آپ های مختلف در آمریکا نقش بسزایی را ایفا کرده اند. نقش این شتاب دهنده ها در راه اندازی استارت آپ های مختلف در واقع تلفیق استفاده از آموزش و تجربه، فراهم آوردن محیط کاری مشارکتی، حمایت و پشتیبانی برای توسعه محصول و حمایت گسترده از یک استارت آپ در شبکه کسب و کار است.

در دهه های اخیر نقش این شتاب دهنده ها در دنیای کسب و کار بسیار پر رنگ شده است به طوری که در کشوری مانند آمریکا تعداد این شتاب دهنده از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۴ میلادی در حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است.

اما مهم ترین و منحصر به فرد ترین شتاب دهنده ها در آمریکا عبارتند از :

  • Y Combinator: این شتاب دهنده در حدود ۱۴۶۴ استارت آپ را تحت پوشش حمایتی خود قرار داده است. این شتاب دهنده بزرگترین شتاب دهنده در سطح بین الملل است. همچنین این شتاب دهنده دارای یکی از بزرگترین شبکه فارق التحصیلان است که از آن ها به عنوان یکی بازوی قوی برای کمک به راه اندازی استارت آپ ها توسط موسسان شتاب دهنده Y Combinator استفاده می شود. این شتاب دهنده به استارت آپ های مختلف در خصوص مواردی مثل برقراری ارتباط با یک شرکت خاص، مشاوره در خصوص یافتن مکانی مناسب برای استقرار استارت آپ و مواردی از این دست مشاوره های کاربردی می دهد. این شتاب دهنده از استارت آپ های معروفی مثل Airbnb و Stripe حمایت کرده است.
  • ۵۰۰ Startups: این شتاب دهنده تاکنون از ۱۳۰۶ استارت آپ حمایت کرده است. شتاب دهنده ۵۰۰ Startups در سال ۲۰۱۰ بنیان گذاری شده است و در کالیفرنیا در همسایگی شتاب دهنده Y Combinator قرار دارد. در این شتاب دهنده ۵۰ عضو مشغول کار هستند. این شتاب دهنده در راه اندازی استارت آپ های معروفی مثل Twilio که استارت آپی با ارزش ۲.۵ میلیارد دلار است نقش بزرگی ایفا کرده است.

یکی از مهمترین فعالیت های این شتاب دهنده ایجاد اکوسیستم های استارت آپی بسیار با ارزش در سراسر جهان است. چیزی که باعث منحصر به فرد بودن این شتاب دهنده است ماموریت آن برای ایجاد تنوع و هم افزایی در دنیای استارت آپ ها است.

  • Techstars: این شتاب دهنده که در سال ۲۰۰۶ میلادی تاسیس شده است تاکنون از ۱۲۰۴ استارت آپ حمایت کرده است. معروف ترین استارت آپ تحت حمایت این شتاب دهنده استارت آپ ClassPass است. شتاب دهنده Techstars یکی از گشترده ترین شبکه های جهانی است که استارت آپ های تحت پوشش خود بر اساس یک برنامه حمایتی ۳ ماهه پشتیبانی می کند. یکی از امتیازات منحصر به فرد این استارت آپ ایجاد روحیه حمایت از دیگران در میان اعضای خود است.
  • MassChallenge: شتاب دهنده MassChallenge که در بوستون واقع شده از زمان تاسیس خود یعنی سال ۲۰۱۰ میلادی در حدود ۱۲۱۱ استارت آپ را تحت پوشش خود قرار داده است. این شتاب دهنده در راه اندازی استارت آپ های کسب و کار در بازارهای کشورهای مختلفی مثل اسرائیل، مکزیک، سوییس و انگلستان بسیار فعال بوده است. همچنین فارغ التحصیلان این شتاب دهنده در بسیاری از استارت آپ های معتبر دنیا مشغول به فعالیت هستند. چیزی که باعث منحصر به فرد بودن این شتاب دهنده است راه اندازی این شتاب دهنده بدون هر گونه حمایت دولتی است. از طرفی این شتاب دهنده سالانه در حدود ۲ میلیارد دلار جایزه نقدی برای استارت آپ های تازه کار به صورت طرح حمایتی در نظر می گیرد.
  • Plug and Play: این شتاب دهنده در سال ۲۰۰۶ در کالیفرنیا تاسیس شده است و از زمان تاسیس تاکنون توانسته در حدود ۴۶۲ استارت آپ را حمایت کند. تعداد کارمندان فعال در این شتاب دهنده در حدود ۱۲۵ نفر است که همگی دارای دفترهای کاری در برج بزرگ Plug and Play هستند. ارزش این شتاب دهنده در حدود ۲ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

این شتاب دهنده در حدود ۲۲ نمایندگی در سراسر دنیا دارد و هدف آن کمک به کار آفرینان در راه اندازی کسب و کار است. این شتاب دهنده در هر سال در ۲۰۰ استارت آپ مختلف سرمایه گذاری می کند.

  • Coplex: شتاب دهنده Coplex ازجمله استارت آپ های فعال در زمینه حمایت از استارت آپ های نرم افزاری است. این شتاب دهنده در سیاتل و لس آنجلس واقع شده است. تعداد اعضای این شتاب دهنده در حدود ۳۱ نفر است که در کارنامه کاری خود  حمایت از Pluto TV را دارد.
  • Dreamit: مکان این شتاب دهنده در فیلادلفیلا و پنسیلوانیا قرار دارد. این شتاب دهنده تاکنون توانسته است  از سال ۲۰۰۸ میلادی، در حدود ۳۰۰ استارت آپ را تحت پوشش حمایتی خود قرار دهد. این شتاب دهنده از استارت آپ ها و اعضای خود به طرق مختلف حمایت می کند. از جمله برقرای ارتباط میان سرمایه گذار و استارت آپ، ایجاد خط فروش و اقداماتی از این دست. چیزی که باعث منحصر به فرد بودن این شتاب دهنده است، برنامه های متمرکز و با کیفیت آن ها در حمایت از استارت آپ های مختلف است.

درباره ما

اکوسیستم، رسانه ای برای اطلاع رسانی اخبار، رویدادها و نقد و بررسی استارتاپ ها، کسب و کارها و به طور کلی اکوسیستم کارآفرینی ایران است.