اشتباهاتی که مدیران تازه وارد مرتکب می‌شوند

آناهید اعظمی فر11 سپتامبر 2017

تحقیقات نشان داده که تقریبا نیمی از مدیران تازه وارد در شرکت‌ها در کمتر از ۱۸ ماه تصمیم به ترک پست خود می‌گیرند و در این بین اشتباهاتی که آنان مرتکب می‌شوند در گرفتن این تصمیم اثرگذار است. این موضوع یک معضل برای شرکت‌ها محسوب می‌شود.

به گزارش اکوسیستم، روند انتخاب مدیر یا مدیران جدید در شرکت‌ها و سازمان‌ها یکی از سخت‌ترین تصمیمات است زیرا در صورتی که هیئت مدیره و سرمایه داران تصمیم اشتباهی را بگیرند، علاوه بر آنکه سازمان با ضررهای مالی زیادی مواجه خواهد شد، فضای کار و روحیه پرسنل نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

عوامل بسیاری از جمله تفاوت‌های فرهنگی و طراحی شغلی ضعیف نیز در این امر دخیل هستند، ولی بر پایه اطلاعات موجود بعضی موارد در بین مدیران تازه وارد یا تازه کار متداول‌تر بوده که در ادامه چهار مورد از مهمترین آنها شرح داده می‌شود.

کم اهمیت تلقی کردن دانش سازمانی

دانش سازمانی از مجموعه‌ای از داده‌ها و اطلاعاتی که هر شرکت در طول عمر خود جمع آوری کرده و همچنین تجربیات مدیران قبلی به دست می‌آید. دانش سازمانی برای مدیران تازه کار بسیار مفید خواهد بود.

آمارها حاکی از آن است که مدیران تازه وارد، ۱۸ درصد بیش از مدیرانی که از دورن سازمان انتخاب می‌شوند اقدام به تغییر دادن ساختارهای سازمانی کرده و تلاش دارند تا در فضای کاری تأثیر گذارتر باشند.

برای پیشگیری از چنین اشتباهی مدیران تازه به جای انجام امور دلخواه، نخست از خود باید بپرسند چه کارهایی باید انجام شود؟. همچنین استفاده از تجربیات مدیران رده بالایی که دارای سابقه کاری طولانی مدت در شرکت دارند، به موفقیت مدیران جدید کمک‌های بسیاری خواهد کرد.

فقدان توانایی لازم برای به اشتراک گذاشتن هدف و چشم انداز

داشتن هدف و چشم اندازی مشخص یکی از اصول مورد قبول جهانی برای به موفقیت رسیدن شرکت‌ها است، البته این موضوع به تنهایی کافی نیست و مدیران باید قادر باشند هدف و چشم انداز خود را به خوبی با پرسنل در میان بگذارند.

داشتن هدف، از ویژگی‌های مشترک مدیران موفق است و باعث می‌شود تا پرسنل شرکت نیز احساس اعتماد و عجین شدگی بیشتری با شرکت داشته باشند، که این امر منجر به بهبود کارکرد آنان نیز می‌شود. به همین دلیل مدیران تازه کار نیز باید با توجه به توانایی‌های خود، با هدف و چشم انداز مشخصی همکاری خود را با شرکت آغاز کرده و رهبری افراد را به دست بگیرند.

به وجود آوردن فضایی توام با ترس با اخراج نیروها

اشتباهاتی که مدیران تازه وارد مرتکب می‌شوند

زمانی که یک مدیر جدید به شرکتی وارد می‌شود، کارمندان دچار نوعی حس ناامنی شغلی شده و از بابت آینده شغل خود نگران می‌شود. البته در بعضی موارد مدیران تازه وارد نیاز به تعدیل نیرو و کاهش هزینه‌های شرکت دارند، ولی این روند باید با دقت فراوانی انجام شود.

بطور مثال مدیران تازه وارد نباید تنها برپایه شنیده‌های اثبات نشده اقدام به اخراج پرسنل کند، بلکه باید هر یک از کارکنان بصورت مجزا و با توجه به خروجی کاری خود ارزیابی شود. علاوه بر این حاکم بودن فضای همراه  با احساس ناامنى شغلی برای شرکت‌ها هزینه‌ی زیادی را به دنبال خواهد داشت.

انجمن روانشناسی آمریکا گزارش کرده که هر ساله حدود ۵۰۰ میلیارد دلار برای برطرف کردن مشکلات ناشی از فشار کاری هزینه می‌شود که با توجه به اطلاعات موجود، سهم شرکت‌هایی که امنیت شغلی مناسبی را برای کارمندان خود فراهم نکرده‌اند تا میزان ۵۰ دصد بیشتر است.

اخذ تصمیمات اشتباه در استخدام افراد جدید

مدیران اجرایی موفق شیوه به وجود آوردن یک تیم مشاوره‌ای قوی را به خوب می‌دانند، این موضوع برای یک مدیر تازه وارد از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود زیرا تصمیم اشتباه برای استخدام پرسنل می تواند منجر به شکست آنان در زمینه کاری‌شان شود.

دون فیشر، مدیر عامل سابق شرکت تولید پوشاک Gap در مورد این موضوع می‌گوید: حتی پس از گذشت ده‌ها سال از کارمدیریتی و استخدام افراد، نیمی از تصمیمان من در این زمینه اشتباه بوده است.

البته فیشر به این نکته نیز اشاره کرد که در دو هفته‌ی آغازی شروع به کار افراد، درست یا غلط بودن تصمیم خود را تشخیص داد و در موقع لزوم و عدم هماهنگی فرد با شرکت، به سرعت اقدامات لازم را انجام داده است.

0 comments

  • امیر

    15 سپتامبر 2017 از 7:49 ق.ظ

    دمت گرم

    پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


درباره ما

اکوسیستم، رسانه ای برای اطلاع رسانی اخبار، رویدادها و نقد و بررسی استارتاپ ها، کسب و کارها و به طور کلی اکوسیستم کارآفرینی ایران است.