حذف دسترسی کسب و کارهای ایرانی به پنل آنالیتیکس

آناهید اعظمی فر9 سپتامبر 2017

پس از اپل اکنون نوبت به شرکت گوگل رسیده که تحریم‌هایی را بر علیه کسب و کارهای ایرانی آغاز کند، این شرکت علاوه بر حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از گوگل پلی، ظاهرا دسترسی بعضی از کاربران را به پنل گوگل آنالیتیکس مسدود کرده است.

به گزارش اکوسیستم، بعضی از وبلاگ‌نویسان و وبمسترهای ایرانی در توییتر این موضوع را مطرح کردند که دسترسی آنها به پنل گوگل آنالیتیکس مسدود شده است و به نظر می‌رسد این مشکل تا کنون بیش از ۳۰ حساب کاربری را درگیر کرده است. ظاهرا مسدود کردن دسترسی‌ها روند آهسته‌ای را در پیش گرفته است اما عده‌ای از وبمسترها نیز از سرعت گرفتن آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

به نظر می‌رسد که رفتار گوگل با وب‌سایت‌های ایرانی الگوی مشخصی ندارد. مسدود شدن دسترسی به پنل گوگل آنالیتیکس به این گونه است که کاربر بعد از مراجعه به آنالیتیکس متوجه می‌شود دسترسی ندارد با وجود اینکه قبلا ثبت نام نموده است. ولی مشکل زمانی آشکار می‌شود که کاربر قصد دارد دوباره ثبت نام کند، برای این منظور گوگل درخواست می‌کند تا شماره ID مربوط به ادورز (AdWords) وارد شد و علت این مسئله نیز مشخص نیست. حتی هنگامی که کاربران با بخش پشتیبانی تماس می‌گیرند تا مشکل آنالیتیکس را طرح کنند، پشتیبانی سرویس ادورز به آنان پاسخ خواهد داد.

یکی از شرکت‌هایی که با مسدود شدن دسترسی آنالیتیکس وب‌سایت و اپلیکیشن خود مواجه شده دانرو است و پارسا جان باز، مدیرعامل این مجموعه در مورد این موضوع اعلام کرد که پشتیبانی گوگل نیز پاسخ روشنی به درخواست پیگیری آنها نداده و در انتها هم از پاسخ دادن امنتاع کرده‌اند.

مسدود شدن دسترسی به پنل گوگل آنالیتیکس

مدیرعامل دانرو از این موضوع به عنوان مشکلی بزرگ برای کسب وکارهای ایرانی یاد کرد و گفت: اگر این روند ادامه داشته باشد و شرکت‌های ایرانی قادر نباشند به پنل آنالیتیکس خود دسترسی یابند، توسعه سرویس‌ یا محصولات جدید و تجزیه و تحلیل رفتار مشتریات تقریبا امکانپذیر نخواهد بود. مسدود شدن دستری برای ما پس از اجرای یک کمپین تبلیغاتی به وجود آمده و اکنون واقعا نمی‌توانیم بازخورد دقیقی از این کمپین داشته باشیم.

به تازگی شرکت‌هایی که در زمینه تکنولوژی فعالیت دارند و خدمات خود را بطور جهانی ارائه می‌دهند، روی تحریم‌های قدیمی و اقتصادی ایران و همچنین تفسیر آنها حساس‌تر شده‌اند؛ اتفاقی که می‌توان آن را در ارتباط با سیاست‌های رییس جمهور چهل و پنجم آمریکا، دونالد ترامپ دانست.

این اقدام گوگل در شرایطی انجام شد که طی روزهای گذشته اخبار غیر رسمی در مورد باز شدن مجدد درب‌های اپ استور به روی توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های ایرانی را می‌شنیدیم ولی اکنون شاهد آن هستیم که شرکت گوگل راهکاری را مشابه با اپل در پیش گرفته و دسترسی بعضی از وب‌سایت و اپلیکیشن‌های ایرانی به پنل آنالیتیکس را مسدود کرده است. البته لازم به ذکر است که به علت تحریم‌ها، حدود چند سال این سرویس برای ایرانی‌ها قابل دسترسی نبود ولی کاربران ایرانی با تغییر دادن آی.پی از آن استفاده می‌کردند.

اگر چه در حال حاضر تعداد وب‌سایت‌هایی که دسترسی آنها به پنل آنالیتیکس مسدود شده زیاد نیست و اکثر سایت‌های ایرانی نیز توانسته‌اند با تغییر آی.پی بطور کامل به این پنل دسترسی داشته باشند اما چه می‌شود اگر این موج بلندتر شده و تمام وب‌سایت‌ها ایرانی را شامل شود و باعث گردد تا مهم‌ترین ابزار تجزیه و تحلیل ترافیک یک سایت یا اپلیکیشن از دسترس وبمسترهای ایرانی‌ خارج شود؟


درباره ما

اکوسیستم، رسانه ای برای اطلاع رسانی اخبار، رویدادها و نقد و بررسی استارتاپ ها، کسب و کارها و به طور کلی اکوسیستم کارآفرینی ایران است.