کاهش نرخ سود بانکی بر دیگر بازارها چه تأثیری دارد؟

فاطمه حمزه31 آگوست 2017

شورای پول و اعتبار تقریباً یک‌هفته‌ای است که تصویب نمود که سود بانکی کاهش یابد و در صورت رعایت نکردن نرخ‌های مصوب بانک مرکزی اخطارهای جدی به بانک‌ها داد می‌شود؛ بنابراین، این کار به‌طورقطع درزمینه‌ی برداشتن یکی از مانع‌ها بر سر راه تولید انجام خواهد شد.

 به گزارش اکوسیستم، در حقیقت در صورت نداشتن مدیریت صحیح این قضیه چه اتفاقی بر سر بقیه‌ی بازارها خواهد آمد؟ شورای پول و اعتبار تقریباً یک‌هفته‌ای است که تصویب نمود که سود بانکی کاهش یابد و بانک مرکزی به سایر بانک‌ها اخطارهای جدی داد که در صورت رعایت نکردن نرخ‌های مصوب با آن‌ها برخورد خواهد کرد؛ ازاین‌رو، این کار بدون شک درزمینه‌ی برای برداشتن یکی از موانع بر سر راه تولید انجام خواهد شد، ولی درواقع این قضیه در صورت نداشتن مدیریت صحیح چه بلایی بر سر باقی بازارها خواهد آمد؟

چند سالی می‌گذرد که موضوع کم شدن نرخ سود بانکی به موضوع روز فعالان اقتصادی، کارشناسان حوزه اقتصاد و مسئولین تغییر کرده است و همه بر این امر واقف هستند که نرخ بالای سود سپرده‌های بانکی، باعث شده است تا بانک‌ها مجبور شوند جهت پوشش آن نرخ بالایی از تسهیلات پرداختی، دریافت نمایند. درصورتی‌که میزان بازدهی تولید در کشور کمتر از ۱۰ درصد است، نرخ‌های سود پرداختی تسهیلات افزون بر ۲۰ درصد است و این موضوع باعث شده تا فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان در تأمین سرمایه در گردش خود با چالش‌های جدی روبرو شوند و عملاً دریافت تسهیلات برای آن‌ها با باخت روبرو می‌شود؛ بنابراین، مسئولین و نهادهای مربوطه با کاهش نرخ تورم به این فکر افتادند تا با کاهش نرخ سودهای بانکی، یکی از موانع موجود بر سر راه تولید در کشور را از میان بردارند.

در هفته گذشته شورای پول و اعتبار مصوب نمود که نرخ‌های سود بانکی کاهش یابد و بانک مرکزی اخطارهای جدی به بانک‌ها داد که در صورت رعایت نکردن نرخ‌های سود مصوب برخوردهای جدی با آن‌ها خواهد کرد؛ بنابراین، اجرای این مصوبه قطعی است، ولی سؤالی که در این صورت پرسیده می‌شود این است، با کاهش نرخ سود بانکی و در صورت نداشتن مدیریت درست بر سر سایر بازارها ازجمله بازار مسکن (رهن و اجاره) و بازار ارز چه بلایی خواهد آمد و برای گریز از تأثیرات منفی این تصمیم باید چه کرد؟

در ابتدا تأثیر نرخ سود بانکی بر بازار رهن و اجاره مسکن بررسی می‌شود. ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی در مصاحبه‌ای در این زمینه بیان کرد: در حال حاضر که نرخ سود در سطح اعتدالی قرارگرفته است، اثر منفی بر بازار مسکن نخواهد داشت؛ پیوست به اینکه این نرخ به‌هیچ‌عنوان باعث بالا بردن اجاره‌بها نمی‌شود، در سال گذشته خصوصاً اینکه نرخ ۱۵ درصدی برای سپرده‌ها، از سوی شورای پول و اعتبار تصویب‌شده بود و تصمیم برای انجام آن، مربوط به چهارده تا پانزده ماه قبل است که آن نرخ‌ها را خیلی از بانک‌ها نیز اجرایی می‌کردند.

تحلیل کم شدن نرخ سود بانکی بر بازار رهن و اجاره مسکن را می‌توان از همین مصاحبه رئیس‌کل بانک مرکزی شروع کرد. گزارش‌های میدانی و مراجعه به گذشته، نشان می‌دهد که همواره کم شدن نرخ سود بانکی باعث شده است که اجاره دهندگان اشتیاق بیشتری به دریافت اجاره‌بها نسبت به اخذ رهن از مستأجران داشته باشند.

دلیل آن‌ها نیز این است که بانک‌ها دیگر سود زیادی به سپرده‌ها نخواهند داد و بنابراین گرفتن رهن از مستأجر و سپرده‌گذاری کردن آن نزد بانک برای آن‌ها توجیه اقتصادی نداشته و این کار نمی‌تواند هزینه‌های روزمره آن‌ها را در‌بر‌بگیرد؛ بنابراین، ازنظر اجاره دهندگان گرفتن اجاره مزیت بیشتر کار منطقی‌تری به نظر می‌رسد. گزارش‌هایی نیز این موضوع را تأیید می‌کند و نشان می‌دهد در روزهای گذشته موارد رهنی کمتر شده و بیشتر موجران مبلغ اجاره‌بها را زیاد کرده‌اند و تمایلی به دریافت رهن ندارند.

اما تأثیر کاهش نرخ سود بانکی بر بازار طلا و ارز نیز کمی قابل‌تأمل است. شاید بعد از کاهش نرخ سود بخشی از سپرده‌های سرگردان سپرده‌گذاران و در صورت نداشتن مدیریت صحیح به سمت بازار طلا و ارز روانه خواهد شد و این امر باعث افزایش تقاضا در بازار طلا و ارز شده و متعاقباً قیمت آن‌ها افزایش خواهد یافت. همچنین در یک هفته گذشته نمودار قیمت دلار و یورو رو به افزایش بوده که حتماً یکی از دلایل آن همین کم شدن نرخ سود بانکی و روانه شدن نقدینگی به سمت‌وسوی این بازار است.

راه‌حل پیشگیری از تأثیرات منفی کم شدن نرخ سود بانکی بر سایر بازارها چیست؟ دولت و مسئولین باید کاری انجام دهند و ارائه دهند که به‌جای اینکه این پول‌ها و سپرده‌های سرگردان بیشتر به سمت‌وسوی تولید و کسب‌وکارها بیایند به‌سوی سایر بازارها روانه شوند. احتمالاً یکی از این راه‌حل‌ها را زیادشدن بازدهی تولید و بهره‌وری از زیر ۱۰ درصد به نزدیک نرخ سود بانکی تصویب شد. این کار باعث خواهد شد که سرمایه‌گذاری در تولید ازنظر صاحبان سپرده‌ها، توجیه اقتصادی داشته باشد و کمتر به روانه کردن پول خود به سایر بازارها فکر کنند.

درهرصورت باید امیدوار باشیم و ببینیم که مسئولین برای فرار از اثرات منفی احتمالی کم شدن نرخ سود بانکی چه راه‌حل‌هایی را اتخاذ خواهند کرد.

One comment

 • ابوالحسن

  31 آگوست 2017 از 10:22 ب.ظ

  با سلا آنچه تجربه نشان داده دولت همیشه تصمیماتی را میگیرد که خود از ان منفعت میبرد و به مردم و حتی شرایط اقتصادی ان انطور که باید توجه ندارد
  دولت اگر واقعا قصدش راه اندازی تولید در کشور بود زیرساختهای انرا فراهم میکرد با همه مردم کم و بیش میدانند کم کردن سود بانکی انهم فقط برای سپرده گذار ها به تنهایی هیچ چیزی را حل نخواهد کرد هر چند ممکن است بعضی از اهداف دولت را که در پی انست جوابگو باشد
  با سود بانکی بالای تسهیلات بانکی محدودیتهای دادن وام و مقررات دست وپا گیر و نبود هیچ راهکار تشویقی از کدام تولید صحبت میکنند
  حتم بدانید کاهش سود بانکی افزایش نرخ ارز و اجرا بها در کوتاه مدت بدنبال دارد و به بعد از ان با افزایش نرخ کالا روبرو خواهیم شد چون افزایش نرخ ارز واردات را گران میکند و مردم باید هزینه اش را پرداخت کنند و لذا کاهش سود بانکی در شرایطی که بستر مناسب تولیدی از سوی دولت فراهم نشده هیچ عایدی جز افزایش قیمتها برای مردم ندارد و برای سپرده گذارانیکه با این سود زندگی میکنند با مشکل مواجه خواهند شد و انهم هم به این تصمیم دولت به خط فقر یا به زیر ان بسته به رقم سپرده دارد کشیده میشود .
  دولت متاسفانه بدون هیچ برنامه ای یک بعد قضیه ای را میبند و ان اینست که درامد دولت از چه راه کاری افزایش میبابد و بدان متوسل میشود بدون توجه به عواقل ان این را عرض کردم چون دولت برنامه ای برای پس از کاهش سود بانکی ندارد فقط میخواهد سود را پایین بیاورد و دیگر اقلام را بالا ببرد
  حالا چرا بدون برنامه و بدون زمینه سازی این اقدامات میشود فقط خودشان میدانند و مردم در خصوص نامحرمند که بدانند چرا ؟

  پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


درباره ما

اکوسیستم، رسانه ای برای اطلاع رسانی اخبار، رویدادها و نقد و بررسی استارتاپ ها، کسب و کارها و به طور کلی اکوسیستم کارآفرینی ایران است.