نوجوانی که با ترک مدرسه و سرمایه گذاری در بیت کوین میلیونر شد!

حمید عابدینی26 آگوست 2017

اریک فینمن یک نوجوان کارآفرین آمریکایی است که موفق شد در سن ۱۴ سالگی با سرمایه گذاری ۱۰۰۰ دلاری بر روی ارز های رمز پایه به سرمایه یک میلیون دلاری دست پیدا کند و شانس خداحافظی با مدرسه و کالج را به دست آورد!

به گزارش اکوسیستم، فینمن که در شهر کوچک پست فالز ایالت آیداهو آمریکا متولد شد، پسر یک زوج مهندس دانش آموخته دانشگاه استنفورد است. این زوج صاحب کسب و کار کوچکی هستند که فناوری های مهمی را به وزارت دفاع این کشور عرضه می کند. نکته جالب آن است که اریک فینمن هرگز تحصیلات عمومی را تجربه نکرده است.

برنامه والدین اریک برای آموزش او در خانه بر خلاف برادرانش، راس و اسکات، بی نتیجه بود. به همین خاطر، او تصمیم گرفت پا به دنیای بیرون گذاشته، وارد مدارس عمومی شود و به تحصیل بپردازد.

متاسفانه سیستم آموزش عمومی نیز مثل آموزش در خانه برای اریک نتیجه ای در بر نداشت و در همین زمان ها بود که او در سن ۱۵ سالگی به امید کسب ثروت به سرمایه گذاری در بیت کوین روی آورد و مدرسه را رها کرد.

او با سرمایه گذاری های خود در بیت کوین و ایده های استارتاپی خود (و البته کمی شانس) کم کم به شهرت دست یافت و رسانه های فعال در زمینه فناوری او را در صد خبر های خود آوردند.

Botangle اولین استارتاپ اریک فینمن است و هم اکنون ۲۰ توسعه دهنده از نقاط مختلف جهان بر روی آن کار می کنند. این استارتاپ زمینه ورود او به دنیای کارآفرینان، مخترعان، افراد مشهور و سخنرانان کنفرانس های TED را فراهم کرده است.

اریک فینمن

راه اندازی شرکت Botangle به مدت زمان اندکی که فینمن در مدرسه مشغول تحصیل شد باز می گردد، جایی که او تمام انگیزه و امید خود را از دست داده بود و خود را به طور مداوم تحت فشار معلمان می دید.

راه حل او ایجاد یک سرویس جستجو برای دانش آموزانی مثل خودش بود که با استفاده از آن بتوانند به دنبال ایده هایی بگردند که یافتن آن ها در مدرسه غیر ممکن است. جالب است بدانید که یکی از معلمان فینمن به او گفته بود که تو آینده ای بهتر از کار کردن در یکی از رستوران های مک دونالد نداری!

به نوشته یکی از مجلات شهر نیویورک، پس از موفقیت فینمن در سرمایه گذاری خود در بیت کوین، یک روز همان معلم ایمیلی را از با این مضمون از او دریافت کرد: “حالا چی می گی، عوضی؟!”

مدتی بعد، فینمن شرکت Botangle را به یکی دیگر از میلیونر های بیت کوین که با او هم شهری بود واگذار کرد. ولی اکنون پس از گذشت چند سال، فینمن قصد دارد استارتاپ خود را مجددا خریداری کرده و به دست بگیرد. در این سال ها، فینمن مغازه ای در لس آنجلس باز کرده و یک لامبورگینی خریده است.

در حال حاضر او قصد دارد تا ماموریت تحصیلی خود را که سال ها پیش شروع شده بود کامل کند. هدف او این است که با متن باز کردن Botangle به هر فردی اجازه دهد تا بر اساس علایق خود یک مدرسه آنلاین ایجاد کند.

فینمن می گوید: “هدف اصلی من در زندگی این است که سیستم آموزشی را اصلاح کنم. دلیل این که من Botangle را ایجاد کردم، به خاطر تجربه شخصی منفی خودم بود.”


درباره ما

اکوسیستم، رسانه ای برای اطلاع رسانی اخبار، رویدادها و نقد و بررسی استارتاپ ها، کسب و کارها و به طور کلی اکوسیستم کارآفرینی ایران است.